Kalvarijos savivaldybė

Spausdinti
Nuotraukos autorius Haroldas Arelis
Apie seniūniją

Seniūnijos geografinė padėtis 

Akmenynų seniūnijos centras - Akmenynų kaimas. Akmenynų seniūnija yra prie Vyžupio upelio, 12 km į vakarus nuo Kalvarijos savivaldybės centro - Kalvarijos miesto, 7 km į šiaurės rytus nuo Liubavo. Seniūnija šiaurėje ir rytuose ribojasi su Kalvarijos, pietryčiuose - su Liubavo seniūnijomis. Pietvakariuose ir vakaruose seniūniją riboja Vilkaviškio rajono savivaldybės Gražiškių ir Bartninkų seniūnijos.

Per seniūnijos teritoriją eina regiono kelias Kalvarija-Vištytis. Iš seniūnijos centro vietinės reikšmės keliais galima susisiekti su Liubavu, Gražiškiais, Bartninkais, Vilkaviškiu ir kitomis gyvenamosiomis vietovėmis.

Istorija

Akmenynai savo vardą tikriausiai yra gavę nuo didžiulio riedulinio akmens (3 m aukščio, 5 m ilgio, apie 3 m pločio), gulėjusio kaimo laukuose ir vietos gyventojų gerbiamo. Iš tolo jis atrodė kaip gera šieno kupeta, o ant jo viršūnės susėsdavo apie 30 mokyklinio amžiaus vaikų. Šį gamtos paminklą 1941 m. pavasarį bolševikų kariuomenė susprogdino ir jo medžiagą panaudojo karo įtvirtinimams statyti.

Yra žinių, kad Akmenynai (tada - Akmuo) buvę prieš didįjį 1710 m. marą. 1738 m. Kalvarijos seniūnijos inventoriuje yra minimas Kalvarijos parapijai priklausantis kaimas Kamien (Akmuo). 1744 m. Vilniaus vyskupijos Alvito dekanato sąrašuose minimas kaimas Kamien, priklausęs Kalvarijos parapijai.

Seniau gyventojai gyveno viename sodžiuje, bet XIX a. viduryje išsiskirstė į vienkiemius. Carinės Rusijos okupacijos laikais kaimas priklausė Kalvarijos apskričiai ir valsčiui.

Pokario metais porą dešimtmečių Akmenynai buvo tuometinio Kalvarijos rajono apylinkės centras. Veikė apylinkės taryba ir jos vykdomasis komitetas. Vėliau, vykdant administracinę teritorinę reformą, Akmenynų apylinkė buvo prijungta prie Menkupių apylinkės.

Švietimas, kultūra

Akmenynai yra parapijos centras. Jame veikia Šv. Roko bažnyčia. (1941 m. Alytaus apskrities inžinierius Kazys Garmus parengė naujos bažnyčios planą, statyba rūpinos, kun. Jonas Buikus. Per II pasaulinį karą bažnyčia degė, buvo sugriauta. Atstatyta 1991 m.).

1918 m. Akmenynuose įsteigta lietuviška pradinė mokykla. Dabar išplėstoje jos bazėje yra Kalvarijos sav. Akmenynų pagrindinė mokykla, kurioje mokosi apie 100 mokinių.

Gyventojai

Plotas - 4 650 hektarų. Gyventojų registro duomenimis, 2018 m. sausio 1 d. Akmenynų seniūnijos teritorijoje gyveno 699 gyventojai: 332 vyrai, 367 moterys. Yra 21 kaimas. Seniūnija padalyta į dvi kadastrines vietoves - Akmenynų ir Aistiškių.

Įstaigos, įmonės

Seniūnijos centre veikia Kalvarijos savivaldybės kultūros centro Akmenynų laisvalaikio salė, Kalvarijos savivaldybės viešosios bibliotekos Akmenynų filialas. Pastarajame veikia nemokamas interneto ryšys. Taip pat yra pašto skyrius, Kalvarijos pirminės sveikatos priežiūros centro Akmenynų medicinos punktas. Veikia dvi maisto prekių parduotuvės, trys pieno surinkimo punktai. Medžio apdirbimo uždaroji akcinė bendrovė „Juodeliai" gamina aukštos kokybės medinius Europos standarto padėklus.

Aistiškių kaime veikia Kalvarijos savivaldybės kultūros centro Aistiškių laisvalaikio salė, Kalvarijos savivaldybės viešosios bibliotekos Aistiškių filialas, viena maisto prekių parduotuvė, du pieno surinkimo punktai, Kalvarijos savivaldybės neįgaliųjų draugijos Akmenynų seniūnijos asmens higienos paslaugų teikimo centras.

 
Paskutinis atnaujinimas: 2018-04-10 09:09:44