Kalvarijos savivaldybė

Spausdinti
Autorius Haroldas Arelis

Atliekų rūšiavimas Kalvarijos savivaldybėje: galimybės ir reikalavimai

Pastaruosius dvejus metus vykdydamas projektą „Marijampolės regiono komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra", Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras (MAATC) siekia sukurti labiau prieinamą, patogesnę komunalinių atliekų tvarkymo sistemą sukuriant ir rekonstruojant atliekų rūšiuojamojo surinkimo ir perdirbimo infrastruktūrą, atitinkančią Europos Sąjungos keliamus reikalavimus komunalinių atliekų tvarkymui. Įgyvendinus šiame projekte numatytus uždavinius pasikeis atliekų rūšiavimo galimybės Kalvarijos savivaldybės gyventojams.

Pokyčiai infrastruktūroje

2018-aisiais metais Marijampolės regione buvo surinkta daugiau nei 58 tūkst. tonų komunalinių atliekų. 62% iš jų buvo perdirbta, sukompostuota ar kitaip panaudota. Siekiant pagerinti antrinių žaliavų surinkimo sąlygas, sumažinti vizualinės taršos, triukšmo, dulkių ir kvapų kiekį ir sudaryti sąlygas neįgaliesiems naudotis aikštelėmis visame regione, pabaigus vykdyti anksčiau minėtą projektą Kalvarijos savivaldybėje yra planuojama atlikti šiuos darbus:

  • Naujai įrengti 4, o rekonstruoti 70 konteinerių aikštelių, kuriose bus pastatyti antrinių žaliavų, žaliųjų atliekų ir tekstilės atskiro surinkimo konteineriai.
  • Atnaujinti ir pritaikyti atliekų paruošimui naudoti pakartotinai DGASA, esanti Šilo g. 23, Kušliškių kaime (prie uždaryto Kalvarijos sav. sąvartyno).
  • Įsigyti 332 mišrių ir antrinių žaliavų surinkimo konteinerius (mišrioms atliekoms, popieriui, plastikui, stiklui, tekstilei, žaliosioms atliekoms).
  • Išdalinti 0,9 m3 tūrio 300 kompostavimo dėžių individualioms valdoms.

Naudodamiesi išplėsta atliekų rūšiuojamojo rinkimo infrastruktūra, Kalvarijų savivaldybės gyventojai galės nemokamai ir tvarkingai atsikratyti ne tik įvairių rūšių komunalinėmis atliekomis, tačiau ir rūšiuoti tekstilės atliekas, DGASA nemokamai atiduoti didelių gabaritų atliekas bei pavojingas atliekas, o žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėse (ŽAKA) - nemokamai atiduoti žaliąsias atliekas.


MAATC pabaigus įgyvendinti projektą naudotis visų šių naujai įrengtų ir rekonstruotų aikštelių paslaugomis gyventojams bus verta ne tik dėl gražesnės ir tvaresnės aplinkos kūrimo - nerūšiuojamų atliekų, išmetamų į komunalinėms atliekoms skirtus konteinerius, sutvarkymas yra įskaičiuojamas į komunalinių atliekų tvarkymo mokesčius. Taigi, rūšiuodami atliekas taupote ne tik planetos išteklius, tačiau ir savo pinigus, o naujose, rekonstruotose aikštelėse tvarkingai atsikratyti atliekomis bus kur kas patogiau.

Kaip tvarkingai rūšiuoti atliekas?

Pagrindines antrinių žaliavų - popieriaus ir kartono, plastiko ir metalo bei stiklo - rūšiavimo taisykles galite rasti MAATC internetinėje svetainėje http://www.maatc.lt/rusiavimas/. Rūšiuojant antrines žaliavas svarbu prisiminti, kad jos neturėtų būti išteptos riebalais, prieš metant į konteinerius pakuotes derėtų suspausti, o stambesnes - ir išlankstyti, susmulkinti.

Didelė dalis mūsų kasdien sunaudojamų produktų pakuočių ir kito tipo atliekų yra nerūšiuojamos, tad verta pagalvoti ir apie galimybes jų atsisakyti, pakeisti jas perdirbamais, daugkartiniais produktais ar greičiau įrančiomis jų alternatyvomis.

Žaliosios atliekos - į kompostinę

Kompostuodami žaliąsias atliekas ne tik sumažiname atliekų apimtis, tačiau galime patys lengvai pasigaminti natūralių organinių trąšų savo sodui ar daržui. Šiems tikslams pasiekti projekto „Marijampolės regiono komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra" metu individualioms valdoms dalinamos kompostavimo dėžės.

Kompostavimui galite naudoti iš MAATC gautą kompostavimo dėžę, tačiau kompostinę įsirengti ir pačiam nėra sunku - tereikia laidžios orui dėžės su dangčiu. Ją statykite saulės atokaitoje, netoli sodo ar daržo.

Pirmam komposto sluoksniui siūlome dėti stambesnes šakas, kad oras galėtų cirkuliuoti. Kompostinėje atliekas geriausia yra sluoksniuoti santykiu 2:1 - dvi dalis turėtų sudaryti drėgnos atliekos (nupjauta žolė, virtuvės atliekos), o vieną dalį - sausos (sugrėbti lapai, popieriu). Svarbu prižiūrėti, kad kompostinėje netrūktų oro ir drėgmės - tuomet kompostas neįgis blogo kvapo, jame nepradės veistis muselės.

Pačių gaminamą kompostą galima pradėti naudoti po metų, tačiau įsigijus specialius preparatus irimo procesą galima sutrumpinti iki 3 mėnesių.

 

 

Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai